Bardzo ciekawym elementem wśród witamin do omówienia jest witamina D. Ponieważ jest jednym z najważniejszych elementów, który powinien znaleźć się w naszej diecie, w szczególności podczas odchudzania, jednak ciekawostką jest to, że witamina D może być pozyskiwana przez nasz organizm całkowicie ze słońca. Jest odpowiedzialna za utrzymanie mocnych i zdrowych kości, a także reguluje nasz nastrój. Wiele badań wykazało, że prawidłowy poziom witaminy D w naszym organizmie może nawet pomóc nam ze zwalczeniem bezsenności.

W dzisiejszym społeczeństwie ryzyko niskiej witaminy D jest niezwykle wysokie. Okazuje się, że większość popularnych diet nie zapewnia ludzkiemu organizmowi dostatecznej witaminy D, a mało kto z nas przebywa na słońca na tyle długo, aby otrzymać ją całkowicie ze źródeł poza pożywieniem. Witamina D znajduje się w jajkach, rybach i niektórych elementach mięsa. Można również zauważyć w dzisiejszych czasach, że producenci niektórych płatków śniadaniowych mają tendencję do tego, aby dodawać nieco witaminy D do swoich produktów. Mimo wszystko pamiętajmy o tym, że jeżeli chcemy zachować zdrowe pokłady witaminy D, szczególnie zalecana jest jej suplementacja.

Żelazo i magnez, czyli podstawa zdrowego układu odpornościowego

Żelazo wytwarza energię ze składników odżywczych i transportuje tlen do komórek ciała. Im więcej tlenu mają mięśnie, tym więcej tłuszczu jest spalane. Niski poziom żelaza ma bezpośredni wpływ na wyniki sportowe. Powinniśmy mieć na uwadze podczas restrykcji kalorycznych, że zbyt niska ilość żelaza w diecie może mieć na nas bardzo zły wpływ. Pamiętajmy również o tym, że żelazo wcale nie jest trudne do pozyskania, ponieważ znajduje się w wielu popularnych produktach. Przede wszystkim znajdziemy je w chudych mięsach, takich jak pierś z kurczaka. Innym popularnym źródłem żelaza są owoce morza, a dokładnie skorupiaki. Znajdziemy je jeszcze w szpinaku, fasoli i niektórych tłustych rybach. Warto też zwrócić uwagę na to, że witamina C współdziała z żelazem, ponieważ spożywanie dużej ilości witaminy C ułatwia wchłanianie tego minerału.

Magnez jest odpowiedzialny za szereg reakcji zachodzących w organizmie, w szczególności za produkcję energii oraz siłę i elastyczność mięśni. Niski poziom magnezu może prowadzić do skurczów, bólu i napięcia mięśni. Nie zapominajmy o nim w naszej diecie, jeżeli chcemy się dobrze czuć.