Nerwica żołądka to rodzaj nerwicy, która powoduje zaburzenia pracy układu pokarmowego, wskutek przewlekłego napięcia. Choroba dotyka osoby dorosłe i dzieci. Zaburzenia żołądkowo-jelitowe, często są badane pod kątem choroby narządów wewnętrznych. Jednak większość pacjentów jest fizycznie zdrowia.

Jakie są objawy, przyczyny i jak przebiega leczenie nerwicy żołądka?

Nerwica żołądka – objawy. W początkowym stadium trudno rozpoznawalna jest nerwica żołądka, objawy są związane głównie z zaburzeniami żołądkowo – jelitowymi. To jedna z najczęściej występujących chorób układu nerwowego. Może występować też przewlekłe napięcie, bez uzasadnionej przyczyny.

Natomiast do typowych symptomów należą:

  • nieprzyjemne skurcze żołądka (m.in. uczucie przelewania),
  • częste biegunki,
  • gazy i wzdęcia,
  • uczucie skurczu żołądka,
  • zaparcia,
  • ból brzucha,
  • nudności i wymioty,
  • kołatanie serca, które często towarzyszy nerwicy żołądka.

Objawy nerwicy żołądka mogą być mniej lub bardziej intensywne. Nasilają się wskutek przeżywania silnego stresu. Nieleczone, utrudniają codzienne funkcjonowanie oraz mogą rozregulować pracę układu pokarmowego. Osoba zdenerwowana, często korzysta z toalety i ma problemy ze skoncentrowaniem się na wykonywanym zadaniu. Chorzy często szukają pomocy u gastrologa lub specjalisty od chorób wewnętrznych.

Nerwica żołądka – leczenie choroby

Wielu pacjentów zmaga się z objawami, które wywołuje nerwica żołądka, leczenie polega na przyjmowaniu środków farmakologicznych. Dawkę i rodzaj leków ustawa lekarz odpowiednio do intensywności objawów. Pacjenci przyjmują środki uspokajające oraz przeciwlękowe, które zmniejszają uczucie lęku i zdenerwowania oraz dolegliwości żołądkowo – jelitowych.

Poza leczeniem farmakologicznym, stosowana jest psychoterapia, podczas której pacjent zostaje uświadomiony, że jego dolegliwości występują wskutek nerwicy, a nie choroby narządów wewnętrznych. Uczy się również, jak radzić sobie ze stresem.

Domowe sposoby leczenia nerwicy żołądka

Niektóre osoby mają problem z codziennym funkcjonowaniem w związku z objawami, które wywołuje nerwica żołądka. Domowe sposoby leczenia mogą pomóc. W tym celu można pić napar z liścia melisy o działaniu uspokajającym. Należy stosować dietę lekkostrawną, aby nie obciążać układu pokarmowego. Pomóc w relaksacji może systematyczny wysiłek fizyczny.

W aptekach dostępne są również suplementy diety o działaniu uspokajającym. Trzeba jednak pamiętać, że w zaawansowanym stadium choroby, domowe sposoby mogą okazać się za słabe. Dlatego w przypadku odczuwania pierwszych niepokojących objawów, warto udać się do lekarza, który zastosuje odpowiednie leki na nerwicę żołądka oraz w razie potrzeby zaleci terapię.

Ten typ nerwicy, często na początku jest kojarzona z wrzodami lub chorobami układu pokarmowego. W praktyce jednak, często pacjenci cierpiący na to zaburzenie są fizyczne zdrowi – w narządach wewnętrznych nie występują żadne zmiany chorobowe. Im prędzej zdiagnozowana choroba i leczenie, tym lepszy efekt.