Samochody elektryczne otrzymało łatkę technologii, która miałaby za naszych czasów rozwiązać wszelkie problemy spalinowe. Czy jednak rzeczywiście jest tak, że wykorzystywanie baterii litowych w samochodach pomoże nam w dzisiejszych czasach rozwiązać kłopoty ekologiczne? Wiele osób sprzeciwia się temu pomysłowi, ponieważ ich zdaniem samochody elektryczne w żaden sposób nie odpowiadają na kłopot związany z ekologią. W rzeczywistości samochody napędzane elektryką interesowały wynalazców już niemal sto lat temu. Jednak dopiero w 2008 roku doświadczyliśmy pierwszego realnego w użyciu modelu od Tesli.

Był nim Tesla Roadster napędzany elektrycznie. Samochód został wyposażony w baterię litowo-jonową. Od kilku dekad wszystko, co ekologiczne staje się coraz bardziej akceptowalne zarówno w mediach, jak i na płaszczyznach politycznych. Dlatego też nie możemy dziwić się temu, że elektryczne samochody są ciekawym pomysłem, który jest powoli wprowadzany w ogólne użycie na świecie. Największe zmiany w klimacie przyniesie znaczne ograniczenie produkcji gazów cieplarnianych, spowoduje największe zmiany w klimacie. Twierdzi się, że pojazdy w pełni elektryczne nie emitują takich gazów.

Być może auta elektryczne nie produkują tyle problemu z rury wydechowej, jednak nadal źródło ich zasilania zagraża naszemu środowisku naturalnemu

Wiele osób zadowolonych ze względu na alternatywne źródło zasilania zapomina wziąć pod uwagę to, że źródło zasilania samochodów elektrycznych samo w sobie wymaga wyprodukowania emisji gazów cieplarnianych po to, aby zapewnić produkcję energii niezbędną do wygodnego ładowania samochodów zasilanych elektrycznie. Czyli pomimo tego, że możemy zrezygnować z zanieczyszczenia środowiska, gdy zrezygnujemy ze spalania paliwa w samochodach, nadal nie możemy zrezygnować z zanieczyszczania środowiska podczas przygotowywania i ładowania punktów zasilania dla aut elektrycznych.

Co więcej, wiele osób zwraca uwagę na to, że same baterie litowe nie są materiałami, które możemy uznać za przyjazne dla natury. Mimo wszystko polityka gospodarcza z roku na rok coraz bardziej zachęca wszystkich do tego, aby kierowali się ku zamianie aut spalinowych na modele hybrydowe lub w pełni elektryczne. Z tego powodu rynek pojazdów elektrycznych gwałtownie się rozwija od ostatniej dekady. Możemy spodziewać się tego, że przez następną dekadę na drogach będzie pojawiało się znacznie więcej w pełni elektrycznych modeli aut.