Szukając sposobu na urozmaicenie codziennego jadłospisu czworonożnego przyjaciela, nie trzeba zabierać się za samodzielne przygotowywanie pełnowartościowych posiłków z mięsa. Dzięki bogatej ofercie producentów żywności dla zwierząt każdy może podarować psu pełnoporcjowy posiłek wzbogacony mięsem najlepszej jakości. Wartościowa karma dla psa może bazować na mięsie drobiowym, wieprzowym lub wołowym, ale w sprzedaży dostępne są również znacznie ciekawsze, bardziej wyrafinowane produkty.

Co znajdziemy w karmie dla psa?

W karmach najwyższej jakości głównymi składnikami odżywczymi są różne gatunki mięsa, podroby i tłuszcz zwierzęcy. Dopełnieniem są dodatki roślinne, również zbożowe wypełniacze, warzywa, zioła, a niekiedy owoce. To one odpowiadają za uzupełnienie kaloryczności porcji karmy dla psa, wzbogacając menu zwierzęcia o błonnik, witaminy i minerały. Warto pamiętać, że choć psy są zwierzętami mięsożernymi, to jednak w ich diecie mogą pojawiać się węglowodany pochodzące z roślin. Ważne natomiast, by procentowa zawartość tego typu substancji odżywczych w codziennej diecie psa była ograniczona. Znacznie ważniejsze są zwierzęce białka i tłuszcze. Dobra karma dla psa będzie zawierała więcej mięsa i tłuszczu zwierzęcego niż roślinnych wypełniaczy, z których znane są karmy tanie, kiepskiej jakości.

Karmy z wyjątkowymi dodatkami

Jeśli rozejrzysz się na rynku karm dla psów klasy premium, czyli żywności bazującej na mięsie, podrobach i zwierzęcych tłuszczach, w ich składzie znajdziesz wiele wyrafinowanych dodatków. Przykładem są karmy z jagnięciną, cielęciną, dziczyzną, królikiem czy różnymi gatunkami drobiu, w tym z mięsem perliczki, indyka, kurczaka, gęsi, kaczki i wiele innych. Dobrej jakości karma dla psa może zawierać również odpowiednio wyselekcjonowane typy mięsa określonego gatunku. Przykładem są karmy z wołowymi żołądkami lub z wieprzową szynką. Zastosowanie określonego gatunku mięsa w karmie ma wpływ nie tylko na jej smak, ale i przeznaczenie. Część psów zmaga się z alergiami pokarmowymi, w związku z czym zaleca się podawanie im pokarmu monobiałkowego, bazującego wyłącznie na jednym gatunku mięsa. W ten sposób można dostarczyć zwierzęciu pełnowartościowy pokarm, który nie będzie powodował niestrawności i innych problemów gastrycznych.

W karmach dla zwierząt stosuje się różne rodzaje mięsnych i roślinnych dodatków, które modyfikują smak i nadają karmie pożądane przez właścicieli czworonogów właściwości. Szukając nietuzinkowych karm dla psów, ciekawym wyborem mogą okazać się karmy z dziczyzną, z dodatkiem ryb, z królikiem, cielęciną lub innym mięsem doskonałej jakości.