Recykling bardzo często przysparza wiele kłopotu i niedopowiedzeń ze względu na to, że jest zazwyczaj przedsięwzięciem regionalnym. Innymi słowy, w większości przypadków za pośrednictwem recyklingu musimy dopasować reguły i sposoby działania w zależności od lokalizacji, w której się znajdujemy. Wielu mieszkańcom ustalanie regionalnych reguł dotyczących recyklingu komplikuje zrozumienie całego przedsięwzięcia. Prawda jest uniwersalna, ponieważ recykling jest dosyć skomplikowany i nie da się temu zaprzeczyć.

Przykładowo plastikowe torby pomimo tego, że to właśnie plastik jest w dzisiejszych czasach tak często poddawany recyklingowi, są często ogromnym utrudnieniem. Dlaczego? Ze względu na formę, w jakiej stworzony został ten plastik. Mianowicie plastikowa torba wrzucona do maszyny przerabiającej plastik zaczepia się o różne wystające elementy i blokuje taśmę. Dochodzi nawet do skrajnych przypadków, gdzie plastikowa torebka może uszkodzić aparaturę recyklingową. Nawet w momencie, w którym plastikowa torba z technicznego punktu widzenia nadaje się do recyklingu, bardzo często dochodzi do sytuacji, w której pracownicy sortowni są zmuszeni ją wyrzucić.

Małe elementy wykonane z plastiku mogą sprawiać najwięcej problemu podczas recyklingu

Okazuje się, że zbyt małe elementy zazwyczaj nie nadają się do recyklingu. Co to jednak tak właściwie oznacza? Jeżeli coś wykonanego z plastiku jest mniejsze od karty kredytowej, nie powinniśmy wyrzucać tego do kontenerów na recykling ze względu na to, że może sprawić ogromne problemy pracownikom sortowni. Kapsle od butelek, spinacze i niewielkie ułamane sztućce to zazwyczaj przedmioty po prostu zbyt małe na to, abyśmy mogli je posortować. Z tego powodu w sortowniach zajmujących się odzyskiwaniem zużytego materiału sprawiają ogromne problemy pracownikom. Zbyt małe elementy zazwyczaj zapychają sprzęt do recyklingu i stwarzają ogromne kłopoty.

Odpady żywnościowe zanieczyszczają całe ładunki materiałów nadających się do recyklingu, czyniąc je bezużytecznymi i szybko kierując je na składowiska śmieci. Dlatego, jeżeli chcemy dorzucić swoje trzy grosze do ruchów ekologicznych i pomagać w odzyskiwaniu materiałów ekologicznych, powinniśmy dbać o to, aby wrzucane przez nas elementy do recyklingu były czyste. Zanieczyszczone materiały i tak muszą na kolejnym etapie zostać odrzucone przez pracownika sortowni, dlatego też wrzucając brudne śmieci do pojemników z recyklingiem, marnujemy czas zarówno nasz, jak i pracownika zajmującego się przetwarzaniem tych odpadów.